0
Ваш кошик

Про сагу

Тентен – це молодий і енергійний бельгійський репортер з «фірмовим» чубчиком. У всіх пригодах його супроводжує вірний супутник – білий фокстер’єр Мілу. Їхні запаморочливі історії викладені в серії коміксів під назвою Пригоди Тентена, над якою бельгійський художник Ерже працював з 1929 до кінця 1970-х років.

Тентен – це молодий і енергійний бельгійський репортер з «фірмовим» чубчиком. У всіх пригодах його супроводжує вірний супутник – білий фокстер’єр Мілу.

Їхні запаморочливі історії викладені в серії коміксів під назвою Пригоди Тентена, над якою бельгійський художник Ерже працював з 1929 до кінця 1970-х років.

Походження імені

Одна з найпоширеніших версій: у французькій мові зменшувальні імена часто утворюються шляхом подвоєння одного зі складів імені (Крікрі – від Крістіан, Дуду – від Едуар). Таким чином, ім’я нашого героя може бути зменшувальним від будь-якого імені, що містить склад “тен”, наприклад, Констянтен, Мартен, Огюстен або Валентен. Цю версію підтверджує також ім’я «Тотор», який був попередником Тентена і в якому легко вгадується «Віктор».

[Тотор]

Сам Ерже завжди відмовлявся пояснювати походження імені свого персонажу. Майкл Фарр припустив, що Ерже обрав його, тому що “це звучить героїчно, нескладно, весело” і “легко запам’ятовується”.

Походження образу

Попередником Тентена був дуже схожий на нього скаут Тотор. Ерже публікував мальописи про Тотора в скаутському журналі в період 1926 – 1929 років. Деякі дослідники Тентена переконані, що прототипом Тотора і Тентена був молодший брат Ерже – кадровий військовий Поль Ремі. Але, окрім нього, були й інші претенденти на роль прототипа.

Як і Тотор, Тентен вирізняється дотепністю, витривалістю, фізичною підготовкою та оптимізмом. Він постійно бере участь у якихось закулісних інтригах, що заводять його далеко від Бельгії до різних екзотичних країн дуже. У всіх альбомах, окрім останнього, Тентен носить штани для гольфу та тренчкот.

За однією з версій, на створення образу Тентена Ерже надихнуло життя Палле Хульда, данського мандрівника з рудим волоссям. У 1928 році, тобто у віці п’ятнадцяти років майбутній актор Палле Хульд самотужки за 44 дні здійснив навколосвітню подорож.

[Палле Хульд]

Леон Деґрель, з яким Ерже познайомився в редакції газети Le Vingtième Siècle (Двадцяте століття), в інтерв’ю 1981 року заявив, що прототипом Тентена є саме він. У 2000 році апокрифічна книга Деґреля Tintin mon copain (Мій друг Тентен) мусила підтвердити цю версію, мовляв, Ерже свого часу надихнувся образом Деґреля з його зачіскою, штанами для гольфу та першими репортерськими подорожами.  Втім, спільний друг Ерже і Деґреля на ім’я Поль Жамін цю версію спростував.

[Леон Деґрель]

Також за деякими фізичними характеристиками Тентен нагадує Поля Ремі, молодшого брата Ерже, за що того усе життя називали “майор Тентен”.

У двох останніх альбомах, виданих за життя Ерже, його персонаж здається більш цинічним, ніж раніше, і втомленим від пригод. У цих двох альбомах він бере участь у подіях проти своєї волі. За словами художника, “тепер вже не Тентен маніпулює подіями, а події маніпулюють ним”.

[обкладинка Alph-Art]

Скільки років Тентену?

Як і інші персонажі Пригод Тентена, головний персонаж у всіх альбомах (а це півстоліття) демонструє ту саму зовнішність, не зважаючи на кардинальні зміни в навколишньому світі. Його вік важко з’ясувати.

Тентен – молода людина, він керує машиною і навіть літаком; але вдягнувши міліцейську форму (Тентені у Радянському Союзі), він в ній буквально потонув, тож можна зробити висновок, що він є підлітком. У фільмі Стівена Спілберга зазначається, що Тентену 17 років, але це вигадка режисера.

Коли Ерже запитали про вік Тентена, той відповів: «Він молодий».

Інтимне життя Тентена

У Тентена немає любовних пригод. Взагалі, жіночих персонажів у Пригодах Тентена небагато, хіба що співачка Б’янка Кастафьоре, а решта – другорядні персонажі (дружина генерала Алькасара на ім’я Пеґґі, покоївка Ірма, консьєржка будинку Тентена місіс Пінсон та інші). Здебільшого це жінки середнього віку без особливого шарму, і змальовані вони карикатурно.

[Кастафьоре]

Якщо Ерже вважав доцільним малювати їх саме так, можливо, у такий спосіб він запобігав розвитку у свого героя романтичних почуттів, а ще – намагався не порушити тогочасні редакційні табу. Як правило, жіноча зовнішність у нього несуттєва і слугує лише для запуску сюжету чи дії.

За винятком Кастафьоре, всі друзі Тентена – чоловіки, починаючи з молодого китайця Чанґа, якого він рятує від утоплення у Синьому лотосі. Він також товаришує з капітаном Хеддоком, самотнім та імпульсивним моряком, який любить вплутуватися у всілякі історії.

[Чанґ]

Насправді, довоєнне законодавство – і  не тільки – висувало дуже суворі вимоги до видань для молоді. Над художниками та письменниками, які майже не мали творчої свободи, височіли комітети цензури. У тогочасній Європі молоді хлопці і дівчата становили дві різні цільові аудиторії як у шкільному житті, так і у видавничій справі. Молодіжний додаток Le Petit Vingtième, що публікував Пригоди Тентена, не був винятком, тому питання про відсутність навіть дружніх стосунків головного героя з жінками не має сенсу. Ерже підлаштовувався під соціально-моральні табу свого часу.

Перші альбоми

Перший альбом Тентен у Країні Сов’єтів змальовує молодого репортера Тентена в СРСР, де він стикається з більшовиками, які готові вбити його за бажання розповісти Заходу правду про тоталітарний режим, зокрема, про голодомор і колективізацію.

[вибух потяга]

У цій історії репортер Тентен та його собака Мілу вирушають до Радянського Союзу, щоб розповісти читачам брюссельської газети Le Vingtième Siècle (Двадцяте століття) про реальну ситуацію в СРСР. Від самого початку бельгійського репортера переслідують агенти ГПУ, які намагаються всіляко перешкодити його місії. У невизначеному місці (десь між Україною та Білоруссю) Тентен бачить конфісковане у селян зерно і допомагає їм повернути його, щоб вони не померли з голоду. Так знаковий персонаж бельгійської та європейської культури став свідком голодомору 1921-1933 років в Україні. Дуже точна сатира і правдивість фактів цього альбому все ще дратують нащадків Радянського Союзу. Зображена там правда залишається основою суспільного життя тоталітарного режиму.

У другому альбомі Тентен у Конго герой подорожує до Конго, тогочасної колонії Бельгії. Потім у третій частині цієї саги під назвою Тентен в Америці герой вирушає до Сполучених Штатів для проведення розслідування. Сам Аль Капоне лякається його приїзду: “До нас відрядили великого репортера!

[збори американських гангстерів]

Вшанування пам’яті

Поблизу Брюсселя існує напрочуд цікавий Музей Ерже.

У 2004 році з нагоди 75-річчя Тентена Європейський центральний банк випустив срібну монету номіналом 10 євро із зображенням Тентена та Мілу.

У 1958 році на даху брюссельського видавництва Editions du Lombard, яке видавало журнал Тентен з 1946 по 1988 рік, було встановлено портрет Тентена і Мілу заввишки п’ять метрів, і його добре видно всім мандрівникам на південному залізничному вокзалі. Бронзовий пам’ятник Тентену і Мілу роботи Ната Нежана було відкрито в Брюсселі в 1976 році на честь 30-річчя журналу Тентен.

В аеропорту Брюсселя пасажирів зустрічає копія місячної ракети заввишки 6 метрів.

У 2000 році Пошта Франції випустила марку із зображенням Тентена з нагоди Фестивалю марок

“Sacramento, California, USA – September 17, 2012: A 2000 France postage stamp with an illustration of the comic book characters Tintin and his pet fox terrier Snowy. The comic strip series The Adventures of Tintin was created by the Belgian artist and author Herg!AA> (Georges Remi), and was first published in 1929.”

З 21 березня по 10 грудня 2001 року в Національному морському музеї в Парижі проходила виставка Tooot, Tintin, Haddock et les bateaux (Ту-ту, Тентен, Хеддок і кораблі).

У червні-липні 2016 року на церемонії в Китайському культурному центрі Брюсселя художник Го Дефу проілюстрував дружбу між Китаєм і Бельгією картиною, на якій зобразив Тентена і найпопулярнішого китайського мультиплікаційного персонажа Сан Мао, що тримаються за руки.

[зазначена ілюстрація]

Образ Тентена в Україні

Група ентузіастів на чолі з Федором Баландіним та Іваном Рябчієм готується до відкриття копії скульптури Ната Нежана на Бельгійській алеї в Києві. Триває пошук партнерів для реалізації проекту. Крім того, незабаром в Україні з’явиться низка муралів, присвячених Тентену.

Правовласники

Tintinimaginatio – це комерційне товариство, створене для захисту та популяризації творчості Ерже. Масштаби та універсальність мистецтва Ерже створюють враження, що воно належить всім. Втім, це не так: національне та міжнародне законодавство про авторське право регулює права на роботи Ерже. Tintinimaginatio гарантує дотримання застосовних до творчості Ерже законів.

[логотип Tintinimaginatio]

Name: Tintinimaginatio  Legal form: S.A. Registered office: 162, avenue Louise, B – 1050 Brussels, Belgium Activity: management of rights and derived products.

Casterman – бельгійське видавництво, що володіє правами на відтворення всіх коміксів Ерже.

[логотип Casterman]

Pinzel – перше європейське видавництво в Україні. Видавець та дистриб’ютор  пригод Тентена в Україні.

[логотип Pinzel]

Приєднатися до очікування Ми повідомимо вас, коли товар надійде до продажу. Будь ласка, залиште свою дійсну електронну адресу.